E-papierosy, a zdrowie

Jeśli chodzi o elektroniczne inhalatory nikotyny, a ich wpływ na zdrowie, to wiele badań jest potwierdzeniem teorii, że są znacznie mniej szkodliwe dla zdrowia, niż papierosy tradycyjne. Również sam fakt, iż palenie e-papierosów oducza palenia tych tradycyjnych, jest korzyścią dla naszego zdrowia oraz dla zdrowia osób przebywających w naszym otoczeniu. Jednak pomimo tych plusów, nadal nie ma jakichkolwiek badań związanych z wpływem używania elektronicznych inhalatorów nikotyny w dłuższej perspektywie na zdrowie. Brak takich badań oraz błędne przekonania osób, a nawet lekarzy wpływa na taki, a nie inny obraz e-papierosów w społeczeństwie.

Wielu uważam, że używanie e-papierosów jest skuteczną terapią na rzucenie palenia papierosów analogowych przez palaczy. Kan-Therm Warszawa Niektórzy badacze są zdania, że mają one taką samą skuteczność, jak na przykład plastry nikotynowe, inni zaś są zdania, że jest to terapia znacznie skuteczniejsza, która pomaga zaspokoić potrzeby palaczy, a nie tylko głód nikotynowy.

Inni zaś uważają, że szkodliwość elektronicznych inhalatorów nikotyny jest znacznie wyższa niż zyski, które przynosi rzucenie palenia. Jak podają jednak źródła organizacji pozarządowej, po przeprowadzonych badaniach w okresie 6 miesięcy, jest szansa by dowieść tego, że e-papierosy są bezpieczną alternatywą, dla zwykłych wyrobów tytoniowych. W ramach zalet można wymienić między innymi: dostarczenie nikotyny do organizmu, bez konieczności pochłaniania tysięcy szkodliwych związków zawartych w tradycyjnym papierosie, zaspokojenie głodu nikotynowego oraz odruchów palacza, brak efektu biernego palenia przez osoby znajdujące się w otoczeniu.

Jeśli chodzi o samą nikotynę, która dostarczana jest również poprzez e-papierosy, wbrew powszechnej opinii, jest jedną z najmniej szkodliwych substancji zawartych w papierosach analogowych, chociaż ma ona oczywiście uzależniający wpływ na nasze zdrowie. Przyjmując niskie stężenia nikotyny, działa ona przeciwbólowo, w większych dawkach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. W kwestii EIN, stężenia nikotyny są o tyle małe, że niweluje to powstawanie skutków ubocznych oraz przedawkowania nikotyny.

Podsumowując, działanie na organizm przyjmowanej nikotyny w postaci aerozolu nie jest do końca potwierdzone badaniami. Najprawdopodobniej do jej wchłaniania dochodzi w górnych rejonach dróg oddechowych, takich jak błona śluzowa, możliwe jest również wchłanianie przez pęcherzyki oraz oskrzeliki płucne.