Czy e-papierosy mogą być niebezpieczne?

Zamysłem stworzenia e-papierosów było znalezienie alternatywnej i zdrowej wersji, dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych, a także być skutecznym sposobem na walkę z uzależnieniem. Jednak, czy e-papierosy mogą nieść za sobą innego typu zagrożenia?

Panele podłogowe Warszawa
http://vipparkiet.pl/
Dobierzemy dla Ciebie podłogę idealną dla Twojego wnętrza.
Odwiedź nasz salon VIP Parkiet w Warszawie.

Tradycyjne papierosy bardzo mocno szkodzą naszemu zdrowiu. W dymie spalanego tytoniu w jednym papierosie możemy bowiem znaleźć ponad 7 tysięcy szkodliwych związków chemicznych, z czego kilkadziesiąt z nich, jest związkami rakotwórczymi, a pozostałe również działają szkodliwie na nasze zdrowie. Przy tradycyjnych papierosach mamy jednak świadomość ich działania i wiemy jakie mogą być tego konsekwencje.

Co jednak w przypadku papierosów elektronicznych? Dotychczas niewiele wiadomo o samych skutkach działania na nasz organizm e-papierosów. To jak rozwinęły się e-papierosy widać gołym okiem. Od prostych konstrukcji, do e-fajek, e-shishy, czy też e-cygara. Mnogość modeli oraz liquidów, które poprzez spalanie dostarczają nikotynę do organizmu, sprawiają, że ciężko stwierdzić, jak przyjmowane są przez nasz organizm i jakie będą tego skutki w przyszłości.

Większość z dostępnych na rynku e-papierosów posiada w sobie wbudowany akumulator oraz element grzejny. To umożliwia jego poprawne działanie i podgrzewanie wspomnianego wcześniej liquidu. Zaś ten zawiera w sobie głównie glicerynę, bądź glikol propylenowy. Jeśli chodzi o glikol propylenowy, to jest to związek chemiczny o lekko słodkim smaku. Gliceryna natomiast to bezbarwny związek otrzymywany z olejów roślinnych, a także tłuszczów zwierzęcych.

Same e-papierosy wynalezione zostały przez chińczyków w 2003 roku, gdzie bardzo szybko zyskały swoją popularność. W Polsce swoją popularność osiągnęły na przełomie lat 2008/2009. Reklamowane były, jako sposób na walkę z uzależnieniem od tradycyjnych papierosów.

Według Amerykańskich danych e-papierosy pali około 3,7% dorosłych osób, z czego tylko 59% wcześniej paliło papierosy tradycyjne, a kolejne 30% stanowią byli palacze, natomiast pozostałe 11% nigdy wcześniej nie paliło papierosów. Obrazuje to z kolei problem, jakim jest zainteresowanie e-papierosami osób, które nigdy wcześniej z papierosami nie miało kontaktu. W połączeniu z niewiadomym działaniem, może dać gorsze skutki, niż w przypadku tradycyjnych papierosów.

Podsumowując, o działaniu e-papierosów na nasz organizm pewnie dowiemy się więcej w przyszłości. Naukowcy stale badają ich działanie, na przestrzeni okresu czasu, więc niebawem z pewnością dowiemy się czegoś więcej.