E-papierosy i ich historia

E-papierosem możemy nazwać elektroniczne urządzenie inhalacyjne, zasilane przez akumulator, które w odczuciu dla użytkownika dają podobne wrażenie, jak przy paleniu zwykłych papierosów. Zamiast dymu papierosowego, wdychanego przez użytkownika, w przypadku zwykłych papierosów, urządzenie zmienia roztwór inhalacyjny podczas wdychania w aerozol.

Praca Holandia
http://praca.sherpaforce.pl/oferty-pracy-w-holandii
Oferty pracy w Holandii.
Praca za granicą w nowym wymiarze.

Roztwór inhalacyjny w e-papierosie to nic innego jak popularnie zwany e-liquid. E-liquidy składają się z gliceryny, glikolu propylenowego, aromatów smakowych i nikotyny. Zazwyczaj w stężeniu do 3,6%, w niektórych przypadkach dodawane są również do takiego roztworu inhalacyjnego wodę demineralizowaną oraz etanol.

Historia e-papierosów sięga połowy XX wieku, gdzie pojawiły się pierwsze pomysły stworzenia bezpiecznego dla palaczy papierosa. Firmy nikotynowe zaczęły więc prześcigać się w pomysłach, aby stworzyć produkt, który przyciągnie konsumentów. Wprowadzenie e-papierosów na rynek, w głównej mierze ograniczały problemy techniczne, które pojawiały się przy realizacji takich pomysłów. Poniżej przedstawiamy wam listę starać i prób stworzenia bezpiecznego papierosa, przez konkretnych producentów:

  • firma Philip Morris w latach 60 pracowała nad projektem “Premiere”, który wśród konsumentów nie znalazł zainteresowania. Projekt więc okazał się porażką.
  • w pierwszej połowie lat 90, ponownie firma Philip Morris rozpoczęła prace nad projektem e-papierosa. Tym razem produkt nosił nazwę “Eclipse”, który miał być kojarzony z bezpiecznym papierosem. Główną jego zaletą miałą być zmniejszona szkodliwość dla zdrowia biernych palaczy. Papieros ten nadal produkował tlenek węgla i zawierał nikotynę, jednak emitował smak, nie tworząc przy tym popiołu i dymu. Zmniejszyła się tym samym produkowana przez taki papieros ilość związków rakotwórczych.
  • następną nowością, jaka została wprowadzona, był emitujący o 83% mniej toksyn od zwykłych papierosów, papieros marki Philip Morris – Acord.
  • w 2004 roku pojawiły się pierwsze, tak zwane e-fajki, wprowadzone na rynku chińskim, pod nazwą “Ruyan”.
  • pierwszy e-papieros “Ruyan V8” pojawił się w 2006 roku. W tego typu e-papierosach wykorzystywano ultradźwięki, a także wprowadzono element grzewczy, który w trakcie zaciągania się, płyn z nikotyną przechodzi proces podgrzewania i odparowywania. W ten sposób palacz unika wdychania substancji smolistych, takich jakie występują w zwykłych papierosach.
  • w kolejnych latach, rozwój techniki, pozwolił na udoskonalanie e-papierosów, dając tym samym coraz więcej korzyści płynących z korzystania z nich przez użytkowników.

W Polsce popularyzacja tego produktu nastąpiła w okresie lat 2008-2009, kiedy to na rynku pojawiło się sporo firm oferujących e-papierosy.